Gdzie szukać darmowych zdjęć?

Ikona wpisu:: Gdzie szukać darmowych zdjęć?
19 komentarzy

Bardzo często wpis na blogu czy artykuł na stronie internetowej chcemy urozmaicić jakimś zdjęciem – w końcu dzięki temu prostemu zabiegowi przygotowana przez nas treść zyska na atrakcyjności. Rzecz w tym, że nie możemy użyć pierwszego lepszego zdjęcia wyszukanego w Google – jak inne treści często podlegają one prawom autorskim. Świat jednak nie cierpi późni i powstało wiele serwisów, które gromadzą i udostępniają za darmo zdjęcia i ilustracje. Zdarza się, że można wykorzystać je w szerszym zakresie, np. w celach komercyjnych, a więc w artykule czy pracy graficznej, która zostanie później odsprzedana.

W niniejszym wpisie zgromadzę bazę serwisów z darmowymi zdjęciami. Przypiszę im ocenę od 1 do 5, żebyście poszukiwania mogli zacząć od najbardziej przydatnych stron. Jeżeli zauważycie, że przeczyłem jakąś wartą uwagi witrynę, dajcie znać :)

Serwisy z darmowymi zdjęciami, idealne dla dziennikarzy i początkujących webmasterów:

Zapraszam Was do ilustrowania tekstów zdjęciami – ich wyszukanie nie zajmuje wiele czasu (zwłaszcza, gdy nabierzecie w tym pewnej wprawy), a tekst zyska na atrakcyjności. A gdy jest taka potrzeba, nie bójcie się chwycić za aparat i ruszyć z nim na miasto :)

Osobom, które potrzebują czegoś więcej, mogę polecić kilka serwisów z płatnymi zdjęciami (Royality Free).

Komentarze

Wpis zatytułowany „Gdzie szukać darmowych zdjęć?” został skomentowany 19 razy. Dzięki!

  1. Dzięki za cenną propozycję, uwzględniłem w wykazie :)

  2. :)

    Dlaczego Morgue tak wysoko?
    Jak powiedział jeden z moich sieciowych znajomych – tam jest tak, jak nazwa wskazuje na to :)

    Ja – jako „biorca” proponowałbym kolejność: Wikimedia Commons, Flickr, SXC, ….
    A jako „dawca” zdecydowanie SXC na pierwszym miejscu – świetna społeczność, bardzo pomocni i mili ludzie, sporo bardzo dobrych fotografów.

  3. Morguefile to niedoceniany serwis – zazwyczaj jest nisko w rankingach. Tymczasem jest dobrze zaprojektowany, ma nieźle działającą wyszukiwarkę, można znaleźć tam zdjęcia z Polski, zbiory są niezłej jakości (choć zdarzają się też barachła – jak wszędzie :)), a dodatkowo pod każdym zdjęciem jest jasno napisane, w jaki sposób może zostać wykorzystane. No i nie trzeba się rejestrować, żeby pobrać zdjęcia, co dla szukającego w pośpiechu dziennikarza internetowego jest całkiem ważne :) Wiele zdjęć jest do komercyjnego użytku, czego zazwyczaj nie można powiedzieć o fotkach z Wikimedia Commons czy Flickra.

    Ja wykorzystuje zdjęcia przede wszystkim w pracy (projektuje strony www i zajmuje się grafiką komputerową). Jakość moich projektów nierzadko zależy od wysokiej jakości użytych fotografii, dlatego korzystam tylko i wyłącznie z płatnych stocków – gdybym miał przygotować ranking wg zastosowania zdjęć w projektowaniu stron www, wyglądałby on zupełnie inaczej :) Tymczasem wziąłem pod uwagę przede wszystkich wykorzystanie przez dziennikarzy internetowych.

    Każdy ma swoich faworytów :)

  4. OK, z Morguefile mnie przekonałeś. Może tam się zmieniło od czasu, kiedy ostatni raz zaglądałem? Muszę zajrzeć.

    Nie masz natomiast racji z Wikimedią Commons – wszystkie zdjęcia stamtąd można wykorzystywać do komercyjnych projektów. Wszystkie. To jest jedna z podstawowych zasad wszystkich projektów Wikipedii – każdy utwór udostępniany u nich musi być na takiej licencji, żeby zezwalała na wykorzystanie komercyjne.

    A płatne stocki to inna bajka, wiadomo :)

  5. Maćku, nie masz racji. Zdjęcia na Wikimedia Commons są oparte zazwyczaj na licencji CC (w różnych odmianach), a ta licencja nie pozwala na wykorzystanie komercyjne – tzn. w grafikach/artykułach do dalszej odsprzedaży. Co więcej, często licencja narzuca wykorzystanie zdjęcia tylko w projektach opartych na tej samej licencji (np. w projektach open source), co jeszcze bardziej przeszkadza w komercyjnym zastosowaniu zdjęć.

  6. Troszkę pomieszałeś :)

    Licencje CC mają 6 „odmian”. Trzy z nich (z tych odmian) nie pozwalają na wykorzystanie komercyjne utworów na nich udostępnianych. Są to: CC-BY-NC-ND, CC-BY-NC-SA i CC-BY-NC. ALE! na żadnej z tych licencji nie można publikować w Wikimedii Commons. W Wikimedii Commons dozwolona jest tylko publikacja na licencjach, które zezwalają na użycie komercyjne.

    Może się natomiast pojawić problem z projektami open source. Wówczas, gdy zechce się wykorzystać utwór opublikowany na jednej z licencji CC, która wymaga republikacji na tych samych warunkach, czyli: CC-BY-SA. Można (czasami) poradzić sobie z tym – ale to w dużej mierze zależy od tego w jaki sposób wykorzystane jest dane zdjęcie i czy tworzy się utwór zależny. Trochę to zbyt szczegółowe na wyjaśnianie tutaj, ale chętnie pomogę, jakby co.

    Dość przystępnie starałem się wyjaśnić te sprawy w tekście: Creative Commons – jaką odmianę wybrać, http://www.do.org.pl/creative-commons-jaka-odmiane-wybrac/

  7. Witam!
    Publikuję swoje artykuły w serwisach obywatelskich. Nieraz chciałbym wykorzystać zdjęcie z wydarzeń mających miejsce w kraju. Chociażby z wydarzeń na Pl. Konstytucji podczas obchodów Święta Niepodległości. W jednym z serwisów odmówili mi publikacji, obawiając się kar za pogwałcenie praw autorskich. Ktoś mi mówił, że można pobierać bezpłatnie zdjęcia pochodzące z PAP-u. Czy to prawda, a jeśli tak, to gdzie je można znaleźć. Dziękuję i Pozdrawiam.

    • Na wstępie zaznaczam, że nie jestem prawnikiem – wyrażam jedynie swoje prywatne zdanie :)

      Generalnie by posługiwać się zdjęciem (także w publikacjach prasowych) należy posiadać odpowiednią licencję. O ile się orientuję, PAP zabrania wykorzystywania swoich zdjęć – by mieć dostęp np. do codziennego serwisu fotograficznego należy opłacić abonament. Podobnie dotyczy stocków – zdjęcia z bieżących wydarzeń dostępne są m.in. na GettyImages, jednak właściciele serwisu słono sobie liczą za pobranie każdej fotografii.

      Myślę jednak, że – o ile redakcja serwisu nie zastrzega inaczej – można posłużyć się zdjęciem na zasadzie cytatu, podając autora fotografii oraz odnośnik do strony, z której została ona pobrana. Do Twojej dyspozycji są także zdjęcia publikowane w sekcjach prasowych różnych firm i instytucji – jako przykład podaję biuro prasowe Prezydenta RP.

      Jeśli to rozwiązanie nie jest dla Ciebie satysfakcjonujące, zawsze możesz wysłać maila do autora zdjęcia z prośbą o udzielenie zgody na skopiowanie :)

  8. slawek

    Z polskich serwisów z mojej strony mogę polecić serwis darmowe zdjęcia i obrazy
    Jest tam sporo ciekawych zdjęć w jakości HD.

  9. Super artykuł. Mam pytanie czy jeśli korzystam ze zdjęć zamieszczonych na tych stronach to czy muszę podawać do nich linki? Jeśli tak to wystarczy np. sxc.hu czy musi być on szczegółowy?

  10. vbia

    Przydatne. Ja od siebie dorzucę stronkę (a może bardziej blog hobbystyczny?) http://luksel.com moje nowe odkrycie darmowe zdjęcia do zastosowań komercyjnych i co dla mnie najważniejsze nie trzeba podawać informacji o autorze

Dodaj komentarz

Login to post a comment. If you do not have an account yet, sign up - it takes only a minute.