Jak się okazuje dziennikarstwo obywatelskie w Wielkiej Brytanii wciąż uważane jest przez potencjalnych inwestorów jako dobrze rokujący pomysł na biznes. Serwis blottr.com, założony w zeszłym roku przez Adama Bakera, w konkursie Startup Awards 2012 otrzymał nagrodę/tytuł „Business of the Year”.
Blottr.com (przynajmniej na pierwszy rzut oka) nie wyróżnia się niczym szczególnym. Na swoich stronach udostępnia różne teksty autorstwa dziennikarzy-amatorów (nie mam na myśli ich kompetencji, lecz status zawodowy – z resztą chyba znacie moje poglądy na temat dziennikarstwa obywatelskiego :)). Wśród nich dominują aktualności dotyczące spraw społecznych i politycznych. Serwis podejmuje też tematy związane ze sportem i technologiami.
Sponsorowane: Jeśli potrzebny jest Ci serwis laptopów Acer, sprawdź ofertę GoRepair – działa na terenie całej Polski i serwisuje sprzęt także innych marek niż Acer.
Przyznam szczerze, że gdy w internetowym serwisie The Guardiana przeczytałem tę informację, byłem zaskoczony. Po krótkiej analizie „biznesu roku” (wyobraźcie sobie wielki cudzysłów) to zaskoczenie jest jeszcze większe – blottr.com nie jest ani innowacyjny, ani oryginalny, a pod względem funkcjonalności, częstotliwości aktualizacji (a zatem także liczby dziennikarzy obywatelskich), a nawet estetyki wykonania, daleko mu do polskich serwisów dziennikarstwa obywatelskiego.
Jakiś lipny ten konkurs, nie uważacie? :) Pełna lista zwycięzców dostępna jest na stronie startups.co.uk.
A jakie są polskie serwisy dziennikarstwa obywatelskiego?
Pierwszy i jeden z najbardziej lubianych przeze mnie to Wiadomości24.pl – jego wydawcą jest Polska Presse, właściciel ośmiu dzienników regionalnych i kilku innych tytułów.
Więcej przykładów znajdziesz w jednym z archiwalnych wpisów – http://eredaktor.pl/media-internetowe/dziennikarstwo-obywatelskie-definicja-diagnoza-i-przyszlosc/ :)