W warszawskim Collegium Civitas w ramach studiów politologicznych można będzie zdobyć tytuł licencjata ze specjalizacją z zakresu dziennikarstwa internetowego. Z kolei dla osób, które posiadają już wyższe wykształcenie, władze uczelni proponują studia podyplomowe. Jak wygląda siatka przedmiotów specjalizacyjnych?
W materiałach nadesłanych przez Martę Okoń odpowiedzialną za PR w Collegium Civitas można wyczytać, że studia pozwolą zdobyć wiedzę z zakresu gatunków dziennikarstwa internetowego, podstaw technologicznych mediów cyfrowych, ewolucji internetu i konwergencji mediów, podstaw prawnych dotyczących funkcjonowania mediów w internecie oraz modeli biznesowych mediów cyfrowych. Wśród praktycznych umiejętności, jakie mają posiąść studenci, są m.in. podstawy dziennikarstwa multimedialnego oraz optymalizacji treści pod kątem wyszukiwarek.
Siatka przedmiotów specjalizacyjnych na studiach licencjackich wygląda następująco:
- Wprowadzenie do dziennikarstwa internetowego
- Najważniejsze typy publikacji internetowych
- Projektowanie serwisów internetowych
- Podstawowe umiejętności dziennikarza i redaktora internetowego
- Marketing i reklama w internecie
- SEO, SEM, SMM – czyli pozycjonowanie w Google i nie tylko – w praktyce
- Aspekty prawne dziennikarstwa internetowego
- Dziennikarstwo multimedialne
- Biznes i sukces w sieci – case studies
Pomijając pomieszanie SEO i SEM z SMM (co – wyłączając wykup powierzchni reklamowej na Facebooku – jest zupełnie bez sensu), siatka prezentuje się ciekawie. Mam nadzieję, że za tymi nazwami będzie stała realna wiedza i umiejętności.
W przypadku studiów podyplomowych program jest nieco inny. Harmonogram zajęć z rozbiciem na poszczególne zjazdy znajdziecie na stronie civitas.edu.pl.
Czesne za studia licencjackie, stacjonarne wynosi 2200 zł za semestr. Z kolei studia podyplomowe, trwające dwa semestry i obejmujące 160 godzin zajęć, kosztują 870 zł za semestr. Nie tak drogo, biorąc pod uwagę, że taka specjalizacja wciąż jednak jest rzadkością. Należy jednak odnotować, że studia dofinansowywane są przez Unię Europejską.
Opiekunem merytorycznym specjalności Dziennikarstwo internetowe jest Piotr Stasiak – redaktor naczelny serwisu polityka.pl oraz kierownik redakcji internetowej w Tygodniku Polityka.
Oprócz specjalizacji e-dziennikarskiej Collegium Civitas proponuje inne kierunki, związane z komunikacją w internecie:
- nowych mediów (interdyscyplinarne, magisterskie, związane z marketingiem i PR online, ale z elementami dziennikarstwa internetowego),
- marketingu internetowego i komunikacji politycznej (licencjackie, stacjonarne i niestacjonarne),
- komunikacji i PR w dobie nowych mediów (podyplomowe).
Więcej informacji na stronie uczelni Collegium Civitas.