Jak szlifować warsztat dziennikarski?

Ikona wpisu:: Jak szlifować warsztat dziennikarski?
2 komentarze

Jeden z Czytelników wysłał mi maila, którego treść można by streścić tak: „mam talent i nie zawaham się go użyć”. Pytał, co zrobić, by nie zmarnować potencjału dziennikarskiego i wykorzystać umiejętności językowe, które potwierdzają piątki z języka polskiego.

Zacznę od zdania, które dla wielu może być zaskakujące, a może i rozczarowujące. Znajomość poprawnej polszczyzny nie jest warunkiem koniecznym, by być dobrym dziennikarzem, a piątki z polskiego nie potwierdzają żadnych umiejętności związanych z pracą w charakterze redaktora. Dziennikarstwo nie ma bowiem (niemal) nic wspólnego z pisaniem rozprawek

Nie zmienia to jednak faktu, że by szlifować warsztat, trzeba pisać, pisać i jeszcze raz pisać, ale także szukać informacji i je weryfikować. Proponuję zacząć od redagowania tekstów o bieżących wydarzeniach (wzmianek i notatek – potocznie newsów), bo one świetnie pozwalają poznać prawidła dziennikarskiego rzemiosła. Na moim blogu zamieściłem cały szereg porad przydatnych dla redaktorów aktualności – kryją się pod tagiem Redagowanie tekstów.

Niebywale ważne jest także czytanie, najlepiej tekstów autorstwa zawodowych dziennikarzy. Nie broń się przed czerpaniem wzorców – Twój własny styl może (a wręcz powinien być) wypadkową sposobu pisania dobrych dziennikarzy.

Gdy uznasz, że dysponujesz dostatecznymi umiejętnościami, czas na rozpoczęcie publikowania w internecie. Na tym polu masz kilka możliwości. Najlepszym wyjściem, patrząc przez pryzmat rozwoju umiejętności, jest zamieszczenie tekstu w serwisie dziennikarstwa obywatelskiego bądź nawiązanie współpracy z redakcją jakiejś strony. Warto wybrać taki serwis, który w swojej strukturze posiada osobę odpowiedzialną za korektę i/lub taki, który deklaruje pomoc w poszerzaniu umiejętności.

Alternatywą jest założenie własnej strony informacyjnej bądź bloga, ale wówczas jedyną informacją zwrotną, jaką uzyskasz, będą komentarze czytelników, zazwyczaj nieodnoszące się do warsztatu dziennikarskiego.

Bez względu na dokonany wybór, nie poddawaj się, gdy usłyszysz gorzkie słowa na temat swojej pracy. Dobry dziennikarz powinien potrafić pracować w warunkach podwyższonego stresu, a poza tym w informacjach zwrotnych często jest wiele prawdy – tylko by ją dostrzec, potrzeba nieco doświadczenia.

Gdy zaczniesz pisać, nie przestawaj czytać. Polecam lekturę nie tylko tego, co jest związane z przedmiotem Twoich zainteresowań i jest dostępne w internecie, ale przede wszystkim prasy opiniotwórczej: dzienników i tygodników. (Mała dygresja: „Fakt” i „Super Express” nie należą do tej grupy:)) Ważna jest regularność. Dzięki temu będziesz miał stały kontakt z tekstami informacyjnymi i publicystycznymi, których autorami są zazwyczaj osoby „żyjące z tego” i – przynajmniej w teorii – znające się na tej pracy.

I najważniejsze: regularnie zaglądaj na mojego bloga, a w razie pytań, pisz na maila podanego w zakładce Kontakt :)

Komentarze

Wpis zatytułowany „Jak szlifować warsztat dziennikarski?” został skomentowany 2 razy. Dzięki!

  1. maly

    warto obserwować i nie bać się wyrażania swoich słów w formie pisanej – raz, drugi po tobie się przejadą to wyciągniesz wnioski czego oczekują lub porzucisz pasje pisarskie ;-)

Dodaj komentarz

Login to post a comment. If you do not have an account yet, sign up - it takes only a minute.