Typologia blogów – część 11. Podział blogów ze względu na liczbę autorów

Ikona wpisu:: Typologia blogów – część 11. Podział blogów ze względu na liczbę autorów
1 komentarz

Z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, że większości z nas blogi kojarzą się ze stronami prowadzonymi przez jednego autora. Ten pogląd jest jednak nieprawdziwy, gdyż część blogerów łączy swoje siły tworząc blogi kolektywne. Powiem więcej – wiele blogów zyskało szeroką popularność dzięki temu, że za ich redagowanie odpowiada(ło) kilka osób.

Blogi kolektywne możemy podzielić na dwie grupy, różniące się sposobem nadania kolejnym autorom praw do współredagowania zawartości internetowego dziennika:

  • Blogi kolektywne zamknięte – by publikować wpisy należy być członkiem grupy mającej odpowiednie uprawnienia; o nadaniu praw do publikacji decyduje administrator webloga;
  • Blogi kolektywne otwarte – możliwość publikacji ma każdy internauta, zazwyczaj pod warunkiem spełnienia pewnych warunków formalnych (np. wymagane jest założenie konta); bywa, że dodany wpis staje się publicznie dostępny po zatwierdzeniu przez administratora.

Siła kolektywu

Za najpopularniejszy na świecie blog grupowy uważa się amerykański serwis Slashdot.org. Założona w 1997 roku przez Roba Maldę strona, początkowo poświęcona „Gwiezdnym wojnom”, stała się niezwykle popularnym medium na temat nowych technologii, gier komputerowych, a w końcu polityki. O sukcesie Slashdot.org świadczy choćby to, że regularnie swoje teksty zamieszczam tam 50 tysięcy autorów. Od 28 marca 2012 r. serwis prowadzi własny kanał wideo.

Ciekawostka: za „najlepszą historię, jaka kiedykolwiek została opublikowana w serwisie Slashdot” założyciele uważają notkę zamieszczoną pod tym adresem.

Blogi kolektywne a serwisy dziennikarstwa obywatelskiego i strony wiki

Leszek Olszański, omawiając weblogi kolektywne, zwraca przy okazji uwagę na serwisy dziennikarstwa obywatelskiego oraz encyklopedię internetową redagowaną wspólnymi siłami internautów – Wikipedię (a także inne serwisy działające na zasadach wiki). Obie kategorie stron z założenia dają możliwość kształtowania treści przez bardzo szeroki krąg internautów, jednak do blogów kolektywnych znacznie bliżej serwisom dziennikarstwa obywatelskiego niż witrynom podobnym do Wikipedii. Niektóre serwisy informacyjne bazujące na zawartości opublikowanej przez internautów nie ograniczają się do informacji – umożliwiają zamieszczenie tekstów o charakterze publicystycznym czy poradnikowym.

Do najpopularniejszych serwisów dziennikarstwa obywatelskiego należą Independent Media Center (znany także jako Indymedia) oraz OhmyNews. W Polsce internauci swoje teksty mogą zamieszczać w takich serwisach, jak Wiadomości24.pl, InfoTuba oraz Interia360 (więcej o stanie dziennikarstwa obywatelskiego). Z usług dziennikarzy obywatelskich coraz częściej korzystają także tradycyjna media.

Fotoblogi zbiorowe

Warte omówienia są także fotoblogi zbiorowe. Co prawda powstają one stosunkowo rzadko, jednak ich charakter, a często także popularność nie pozwalają przejść obok niech obojętnie. Kolektywne blogi fotograficzne skupiają się zazwyczaj na ściśle określonym temacie. Bywa, że ich założyciele proszą odwiedzających o nadsyłanie zdjęć prezentujących określony, często zabawny lub szokujący temat. W ten sposób zupełnie obcy ludzie łączą się nie tyle, by dzielić się informacjami, co dostarczać sobie nawzajem rozrywkę. (Zdaniem Krzysztofa Olechnickiego, fotoblogi tematyczne o żartobliwym charakterze są raczej tematycznymi galeriami, a nie fotoblogami per se.)

Przeczytaj więcej o fotoblogach

Blogi jak eredaktor.pl…

Pozostałe blogi, które są prowadzone przez jednego autora, można określić  jako indywidualne.

Koniec:) Kolejne części cyklu już wkrótce – według moich szkiców zostały jeszcze trzy.

Typologia, rodzaje, typy blogów

Komentarze

Wpis o tytule „Typologia blogów – część 11. Podział blogów ze względu na liczbę autorów” został skomentowany jeden raz. Dziękuję!

Dodaj komentarz

Login to post a comment. If you do not have an account yet, sign up - it takes only a minute.