Typologia blogów – część 7. Blogi rozrywkowe, artystyczne i pamiętnikowe

Ikona wpisu:: Typologia blogów – część 7. Blogi rozrywkowe, artystyczne i pamiętnikowe
0 komentarzy

Powoli kończymy omawiać blogi, w przypadku których dominującym środkiem wyrazu jest tekst. W siódmej już części cyklu wpisów na temat typologii blogów zaprezentowane zostaną weblogi służące rozrywce oraz będące nośnikiem kultury. By temat został przeze mnie wyczerpany, bardzo zwięźle opisane zostaną także blogi pamiętnikowe, które część ludzi błędnie uważa za najpowszechniejsze.

Blog może być źródłem rozrywki!

Internetowe dzienniki o rozrywkowym charakterze są zbiorem dowcipów, karykatur, komiksów, zabawnych klipów wideo/nagrań audio. Ich autorzy zazwyczaj dystrybuują znalezione przez siebie materiały, rzadziej publikują własne utwory. Wśród „autorskich” blogów rozrywkowych wiele jest takich, które inspirację czerpią z absurdów i zabawnych sytuacji z życia codziennego. Za przykłady blogów służących rozrywkę mogą posłużyć:

Istnieją także serwisy, które zrobiły prawdziwą furorę, a które – liberalnie podchodząc do definicji – również  można by uznać za blogi (ściślej – blogi kolektywne, redagowane przez wielu autorów, w tym internautów niebędących częścią redakcji); mam na myśli Kwejka oraz Demotywatory. Ich autorzy nie klasyfikują tych serwisów jako blogi, jednak bez zwątpienia są to witryny o charakterze społecznościowym, posiadające kilka cech internetowego dziennika. Czy to wystarcza? Zapraszam do dyskusji :)

Ciężko określić, ilu blogerów dostarcza internautom rozrywki. Z pewnością stanowią one ważną część blogosfery nie tylko w Polsce.

Blog jako nośnik kultury

Ważną grupę stanowią blogi artystyczne. Internetowy dziennik to dobra (a często jedyna) możliwość zaprezentowania swojej twórczości. Swoje blogi prowadzą zarówno znani, jak i nieznani autorzy, publikując nie tylko swoje dzieła, ale także opis ich powstawania, a także własną opinię na temat swoich dzieł oraz sztuki w ogóle.

Ze względu na różnorodność środków ekspresji w sztuce, blogi artystyczne znajdują się na pograniczu blogów tekstowych oraz innych form blogowania. Weblogi artystyczne możemy podzielić na:

  • Blogi literackie – są zbiorem wierszy lub opowiadań, a czasem przypominają formą powieść w odcinkach; ich autorzy – zdaniem Marcina Orlińskiego, autora artykułu „Ciśnienie w blogosferze” opublikowanego na łamach Magazynu Literackiego – oczekują, że publikowane na nich teksty będą odczytywane na podobnych zasadach, co tradycyjne teksty literackie na papierze.
  • Blogi malarskie, rysunkowe, introligatorskie itp. – pozwalają na zaprezentowanie prac graficznych autora. Ze względu na swoją formę, bardziej przypominają fotoblogi niż blogi tekstowe (co prawda dziełom towarzyszą komentarze autora, jednak bez zwątpienia to praca graficzna stanowi najważniejszy element).
  • Blogi muzyczne – ze względu na fakt, że są wykorzystywane także do publikowania utworów, znacznie bliżej im do podcastów niż do blogów tekstowych.

Blogi pamiętnikowe i rodzinne

Jeszcze do niedawna część publicystów blogowanie utożsamiało niemal wyłącznie z prowadzeniem prywatnego, internetowego dziennika. To prawda, że blog idealnie nadaje się do utrwalania swoich przemyśleń oraz prowadzenia rodzinnej kroniki i bez zwątpienia blogi o charakterze pamiętnikowym stanowią ważną i liczbą grupę. Jednak ich wpływ na kształtowanie opinii internautów oraz oddźwięk są niewielkie. Wynika to z charakteru zamieszczanych treści – zaznaczaj przeznaczone są one dla wąskiego kręgu znajomych lub rodziny; rzadziej do grona stałych czytelników należą zupełnie obce osoby, z którymi relacja ma charakter wyłącznie internetowy.

W kolejnym wpisie przedstawię dość ciekawe podsumowanie dotyczące tematów poruszanych na blogach. Już teraz zapraszam! :) Graficzne podsumowanie typologii blogów ze względu na ich tematykę zostało już opublikowane. Zapraszam do lektury!

Typologia, rodzaje, typy blogów

Komentarze

Dodaj komentarz

Login to post a comment. If you do not have an account yet, sign up - it takes only a minute.