„Wojciech Szczęsny złamał obie ręce”, czyli dlaczego ważne są prawidłowe odniesienia czasowe

Ikona wpisu:: „Wojciech Szczęsny złamał obie ręce”, czyli dlaczego ważne są prawidłowe odniesienia czasowe
1 komentarz

Ostatnio dużą popularność zyskała informacja na temat tego, że bramkarz reprezentacji Polski ma złamane obie ręce (obecnie pauzuje z powodu czerwonej kartki, co mogło nieco uwiarygodnić tę sensację). Internauci udostępniali wzmiankę na ten temat na Facebooku; wielu innych użytkowników internetu słysząc o całej sprawie wpisywało w wyszukiwarce wyrażenia podobne do „Wojciech Szczęsny złamane ręce”.

Aż wreszcie Wirtualna Polska, która na całym zamieszaniu zyskała sporo odwiedzających, wyedytowała aktualność na ten temat, dopisując krótkie oświadczenie…

Sprawa złamanych rąk Wojciecha Szczęsnego elektryzowała internautów. Na poniższym wykresie możecie zobaczyć, jak nagle wzrosło zainteresowanie jego osobą w ostatnich dniach.

Złamane ręce Wojciecha Szczęsnego w Google Trends
Źródło: Google Trends. Fraza: „Wojciech Szczęsny ręce”

Problem polega na tym, że internauci dali się ponieść fali plotek bazujących na informacji z 2008 roku. Zapewne ktoś, kto trafił na aktualność na ten temat, nie spostrzegł, jakiego okresu ona dotyczy. Udostępniając informację, że przeczytał ten tekst, rozpętał zamieszanie…

Gdy cała afera wyszła na jaw, Wirtualna Polska zamieściła takie oto oświadczenie:

Uwaga! Szanowny Internauto. Najprawdopodobniej trafiłeś do tego artykułu z Facebooka, lub wyszukiwarki Google. To jest wiadomość z 2008 roku. Nie dotyczy stanu zdrowia na Euro 2012. Zapewniamy, że Wojtek czuje się dobrze. Trafiacie na tę informację przez przypadek.

Dłuższy cykl życia publikacji i jego konsekwencje

Ten przykład świetnie dowodzi, że w dziennikarstwie internetowym – bardziej niż w jakimkolwiek innym – ważne są odniesienia czasowe. Redaktorzy muszą pamiętać, że aktualności publikowane w internetowych serwisach informacyjnych żyją dłużej. Internauci mogą trafić na stronę z newsem, gdy ten już dawno stracił swoją aktualność, a rzadko zwracają oni uwagę na datę publikacji tekstu, bo ta zazwyczaj jest pisana małą czcionką w kolorze szarym (lub innym, niezbyt kontrastującym).

Wojciech Szczęsny złamał obie ręce - WP.pl

By zaradzić podobnym sytuacjom w przyszłości e-redaktorzy powinni większą wagę przykładać do odniesień czasowych występujących w treści tekstu. Zwróćcie jednak uwagę, że względne odniesienia czasowe („wczoraj”, „za tydzień”…) niemal w ogóle nie zmieniają sytuacji. Tak też jest w przypadku tekstu zamieszczonego na wp.pl; wyrażenie „poniedziałkowy trening” jest enigmatyczne. Niezbędne jest stosowanie bezwzględnych odniesień czasowych, ale – uprzedzam Wasze zarzuty – wiem, że takie teksty czytałoby się źle, a swoją formą przypominałyby notatkę służbową. Dlatego…

Zasada kotwicy

Warto pamiętać o zasadzie kotwicy. Podając jedną datę (np. w lidzie) zapisaną w sposób bezwzględny następnie będziecie mogli odnosić się do niej w sposób względny. I dla internauty będzie to bardzo klarowne – bez względu na to, kiedy trafi na Wasz tekst.

Przykład:

.Eksperci pozytywnie wypowiadają się o mecz między Polską a Rosją rozegranym 12 czerwca 2012 r. Kolejne spotkanie, które rozegrane zostanie cztery dni później, może zakończyć się zwycięstwem Polaków nad reprezentacją Czech.

Data publikacji tekstu

Do tego nie powinno się ukrywać daty publikacji. Na PC Centre informacja o tym, kiedy dany tekst został opublikowany, znajduje się bezpośrednio pod tytułem. Umieściliśmy ją na pasku, którego kolor wyróżnia się od koloru tła. Do tego w okolicy tej informacji nie zamieszczamy żadnych dużych zdjęć, ani innym elementów rozpraszających uwagę. W ten sposób, nawet mimo małej czcionki, data publikacji jest wyraźnie widoczna.

Data publikacji tekstu

Zwróćcie uwagę, że w przypadku newsa na wp.pl data publikacji się gubi. Za to liczba osób polecających tę informację robi wrażenie! :)

Komentarze

Wpis o tytule „„Wojciech Szczęsny złamał obie ręce”, czyli dlaczego ważne są prawidłowe odniesienia czasowe” został skomentowany jeden raz. Dziękuję!

  1. SzczęsnyW

    na razie tylko czerwona kartka ;O

Dodaj komentarz

Login to post a comment. If you do not have an account yet, sign up - it takes only a minute.