Zasada odwróconej piramidy jest jedną z podstawowych reguł dziennikarstwa. Dla przypomnienia: mówi ona, żeby redagując tekst uszeregować zawarte w nim informacje od najważniejszych do najmniej istotnych. Odnosi się ona przede wszystkim do aktualności. A co ze wpisami blogowymi?
Jak nietrudno zauważyć, większość wpisów, które publikuję na blogu, nie jest zgodna z zasadą odwróconej piramidy. Jednak nie chciałbym, abyście na tej podstawie odpowiedzieli sobie na pytanie zawarte w tytule – czytajcie dalej…
Publikując cykl wpisów na temat typologii blogów chciałem Wam pokazać, jak bardzo są różnorodne. To z kolei sprawia, że trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na zadane w tytule pytanie.
Decydując się lub nie na stosowanie zasady odwróconej piramidy bloger powinien przede wszystkim zastanowić się nad charakterem publikowanej przez siebie treści. Jeżeli redaguje aktualności, te powinny być zgodne z przywołaną regułę. W przypadku wpisów o innym charakterze zasada odwróconej piramidy może naruszyć układ tekstu, który – ze względu na jego charakter – wydawałby się naturalny.
Wpisy, które zamieszczam na blogu, zazwyczaj mają charakter poradnikowy, naukowy lub komentujący. W ich wypadku (znany z rozprawek ;)) podział na wstęp, rozwinięcie i (ewentualne) zakończenie wydaje się zasadny. Aktualności także czasem zamieszczam – w ich wypadku pozostaję wierny zasadzie odwróconej piramidy.
Przydałoby się jakieś zakończenie… O! Mam pomysł!
Reguły dotyczące sensowności stosowanie zasady odwróconej piramidy odnoszą się nie tylko do blogów. Także w przypadku stron internetowych innego typu decyzje o tym, jak uszeregować informacje, powinniście podejmować w zależności od rodzaju opracowywanego tekstu.
Skoro zakończenie jest gotowe, teraz pozostaje mi zaprosić Was do dyskusji. Zapraszam też do lektury wpisu na temat rodzajów lidów.