Definicja i rodzaje blogów

Ikona wpisu:: Definicja i rodzaje blogów
10 komentarzy

Swojego czasu przygotowałem autorski podział blogów, łączący kilka mniej lub bardziej teoretycznych rozpraw na temat weblogów (m.in. czerpię z książki Leszka Olszańskiego i angielskiej Wikipedii) z tym, co sam zaobserwowałem. Liczę na Wasze komentarze i uwagi.

Zanim jednak do typologii przejdę, warto zdefiniować, czy w ogóle jest blog i nawiązać do historii tego internetowego gatunku.

Autorem terminu weblog (słowo powstało z połączenia angielskich wyrazów „web” i „log”) jest najprawdopodobniej John Barger, pracownik instytutu pedagogicznego Northwestern University. Był twórcą jednego z pierwszych interaktywnych dzienników (Robot Wisdom). Słowa „weblog” użył on po raz pierwszy w 1997 roku. Dwa lata później Peter Merholz zastosował wyraz „blog”, rozbijając termin stworzony przez Bargera na „we blog” (my blogujemy).

Weblog to rodzaj strony internetowej, na której autor umieszcza datowane wpisy, wyświetlane (najczęściej) kolejno, zaczynając od najnowszego. Blogi zazwyczaj posiadają system archiwizacji wpisów, możliwość komentowania wpisów przez czytelników, a także zestaw linków (tradycyjnie umieszczany w bocznej kolumnie): do blogów polecanych przez autora (tzw. blogroll) i innego rodzaju stron WWW.

Sponsorowane: Twój telefon nie działa jak dawniej? Wyślij zapytanie do GoRepair – to m.in. serwis telefonów Samsung. Przesyłka w dwie strony jest gratis, a naprawa objęta jest gwarancją – 12 miesięcy.

Zauważcie jednak, że na bazie tej definicji ciężko byłoby odróżnić bloga od szeregu innych serwisów internetowych. Tym, co w dużej mierze daną stronę pozwala nazwać blogiem, jest zawartość. Ma ona bardziej personalny charakter: częściej stosowana jest narracja pierwszoosobowa, a fakty nierzadko przeplatają się z opiniami.

Typologia blogów

Możemy wyróżnić wiele typy blogów, przyjmując odpowiednie kryteria podziału:

 • ze względu na charakter i poruszane tematy:
  • mające charakter osobisty, przybierające formę internetowych pamiętników;
  • specjalistyczne, podobne do portali wertykalnych (o ile blogi wskazane powyżej najczęściej redagowane są przez jednego internautę, to blogi tematyczne czasem pisane są przez kilku autorów – wtedy mamy do czynienia z blogiem kolektywnym – patrz niżej);
 • ze względu na ilość autorów:
  • blogi indywidualne, tzn. redagowane przez jedną osobę;
  • blogi kolektywne, mające kilku autorów (np. serwisy: Slashdot, Ohmynews, iThnik.pl) – te często pełnią rolę mediów, na łamach których swoje prace publikują dziennikarze obywatelscy.
 • ze względu na rodzaj treści:
  • blog tekstowy (newsowy, poradnikowy, pamiętnikowy, książkowy);
  • videoblog (inaczej vlog), zawierający materiał wideo;
  • photoblog, zawierający zdjęcia;
  • audioblog, składający się z nagrań dźwiękowych (np. podcastów);
  • linklog, zawierający odnośniki;
 • ze względu na rodzaj urządzenia służącego do blogowania:
  • blog tradycyjny, redagowany przy użyciu komputera;
  • moblog, uzupełniany za pomocą urządzeń przenośnych: telefonów komórkowych i palmtopów;
 • ze względu na częstotliwość publikacji wpisów oraz komentarzy do nich:
  • blog dynamiczny – taki, w którym posty pojawiają się przynajmniej raz dziennie, a także zawierający pokaźną liczbę komentarzy;
  • blog niedynamiczny.

Powyższa typologia rodzi kilka pytań: na przykład gdzie przebiega granica między kolektywnym blogiem specjalistycznym a portalem wertykalnym (opiera się ona na samym charakterze wpisów/artykułów?). Rozwiązanie jak zawsze przyniesie czas. Sam będę się nad tym i podobnymi dylematami zastanawiał. Mam nadzieję, że mogę liczyć także na Wasze uwagi.

Aktualizacja

Odświeżoną i pełniejszą typologię blogów znajdziecie w cyklu wpisów na ten temat:

Typologia, rodzaje, typy blogów

Komentarze

Wpis zatytułowany „Definicja i rodzaje blogów” został skomentowany 10 razy. Dzięki!

 1. […] Słowo blog w dzisiejszych czasach znaczy o wiele więcej, blogi możemy podzielić na te pisane, fotoblogi gdzie podstawową treść stanowią zdjęcia, videoblog tutaj spotykamy głównie nagrania video oraz audiolog gdzie treścią są nagrania audio. Oczywiście nie jest to pełny i wyczerpujący podział blogów więcej na ten temat można przeczytać tutaj. […]

 2. […] pierwszym elementem charakterystyki, czyli „blogowatością”. Wykorzystamy w tym celu pewien podział, opublikowany na stronie, co się eRedaktor zowie. F.TV jest blogiem specjalistycznym, o jasno […]

 3. dela

  liczba autorów a nie ilość :)

  • ana

   Polska język – trudna język :) A mieszanie ilości z liczbami jest – niestety – notoryczne. Szkoda, że takie kwiatki pozostawiają niesmak po naprawdę wartościowej treści merytorycznej.

 4. […] pierwszym elementem charakterystyki, czyli „blogowatością”. Wykorzystamy w tym celu pewien podział, opublikowany na stronie, co się eRedaktor zowie. Filozofia.TV jest blogiem specjalistycznym, o […]

Dodaj komentarz

Login to post a comment. If you do not have an account yet, sign up - it takes only a minute.